ניתוח- אין עתיד כלכלי לקידוחי גז טבעי חדשים בישראל 2021

ב-2021, ביצענו עבודת ניתוח כלכלי של שוק הגז הטבעי בישראל. העבודה מראה כי הסיכון הכלכלי בשוק הגז הטבעי בישראל גדול מאוד, והולך וגדל כל שנה. שוק הגז הטבעי צפוי להתחיל להצטמק עד 2030, בשל מכלול גורמים כלכליים (מתחדשות ואגירה זולים יותר), רגולטוריים, טכנולוגיים וסביבתיים. מכיוון שלוקח בממוצע 10 שנים לפתח שדה גז טבעי בים עמוק, מגילוי הגז ועד מכירת גז ללקוחות, כל תגלית גז חדשה בים התיכון תבשיל כאשר שוק הגז כבר יהיה בדרך למטה (2031). כבר כיום, תשתיות גז טבעי הופכות ל"נכסים תקועים" (stranded assets)- נכסים שאי אפשר להרוויח מהם או למכור אותם. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתהליך מורכב, יקר ועם סיכון גבוה כמו חיפוש והפקת גז טבעי מים עמוק כמו בישראל.

2021-NG-economics2_edited.jpg

לכן, לכל הפחות, על ישראל להפסיק ולסבסד גז טבעי, ובעיקר שלא להגדיל את הסיבסוד הניתן לחברות גז ע"מ שהללו יחפשו שדות גז חדשים בים התיכון. עדיף שהמדינה לא תבחר טכנולוגיה ספציפית (או במילים אחרות, תהמר על גז טבעי), אלא תסבסד אנרגיה עפ"י קריטריונים אובייקטיביים, כמו כלכליות, חוסן אנרגטי, בשלות טכנולוגית, תקציב, השפעה על הסביבה, ביזור אנרגטי, זמינות וכדומה. כך, כל אנרגיה שתהיה טובה יותר, תקודם.

העבודה המלאה תפורסם בקרוב. העבודה נכתבה ע"י ד"ר דניאל מדר והכלכלן נדב כספי, ומומנה ע"י גרינפיס ים תיכון בע"מ (חל"צ). בהמשך ניתן גם לצפות בתגובה ששלחנו למשרד האנרגיה בתגובה לדוח שהם פרסמו לציבור ביוני 2021. כמו כן, ניתן לצפות בהתייחסות שלנו למשבר של מחירי האנרגיה בסתיו 2021.

greenpeace-logo.png
תגובה לדוח הצוות המקצועי לבחינה תקופתית שנייה של מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי מיוני 2021 (דוח אדירי)
2021-NG-RsponseToMoE.png

ביוני 2021 פרסם משרד האנרגיה את טיוטת דוח הצוות המקצועי לבחינה תקופתית שנייה של מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי (דוח אדירי). בתגובה לדוח זה, וכחלק מהניתוח הכלכלי שערכנו לעתיד שוק הגז הטבעי בישראל, שלחנו את המסמך הבא אשר מראה עד כמה חישובי ומסקנות הצוות שגויים, מוטים וצפויים לגרום להפסדים גדולים עבור מדינת ישראל ותושביה. ניתוח מעמיק יותר נמצא בדוח המלא למעלה.

המסמך נכתב ע"י ד"ר דניאל מדר והכלכלן נדב כספי, ומומן ע"י גרינפיס ים תיכון בע"מ (חל"צ).

התייחסות למשבר מחירי האנרגיה בעולם והגז הטבעי הישראלי- סתיו 2021
2021-NG-AutumnEnergyCrisis_edited.jpg

בסתיו 2021 מחירי האנרגיה עלו מאוד וגרמו למשבר עולמי. בארץ, קמו קולות שטענו כי זוהי הוכחה כי יש להאיץ ביצוע קידוחי גז טבעי חדשים בישראל וכן להגביר את ייצוא הגז הטבעי. במסמך תגובה זה, אנו מראים מדוע זו תהיה שגיאה כלכלית לחדש את חיפושי וקידוחי הגז הטבעי בישראל ולהגביר את הייצוא.

העבודה המלאה תפורסם בקרוב. המסמך נכתב ע"י ד"ר דניאל מדר ומומן ע"י גרינפיס ים תיכון בע"מ (חל"צ).